Portale dla rodziców – raport NewsPoint, Mediadzieci.pl oraz Branży Dziecięcej

11 lutego 2009, Paulina Pocheć

Kolejny raport, opracowany przez NewsPoint wspólnie z serwisem Mediadzieci.pl i dwumiesięcznikiem Branża Dziecięca dotyczy komunikacji wybranych portali przeznaczonych dla rodziców małych dzieci.

W raporcie „Portale dla rodziców” uwzględniono materiały publikowane pomiędzy 1 lutego 2008 a 31 stycznia 2009. Specjaliści z NewsPoint przeprowadzili analizę jakościową i ilościową publikacji dotyczących wybranych 21 portali przeznaczonych dla rodziców: baby-shower.pl, babyboom.pl, babyonline.pl, benc.pl, beztroskielata.pl, dlarodzinki.pl, eDziecko.pl, erodzina.com, forumrodzicow.pl, maluchy.pl, mamacafe.pl, mamanaczasie.pl, miastodzieci.pl, pampers.pl, poradnikmamy.pl, ratujmaluchy.pl, republikadzieci.pl, rodziceonline.pl, rodziceradza.pl, sieciaki.pl, smyki.pl. Z analizy wyłączono publikacje, w których portale pisały same o sobie na swoich stronach internetowych.

Sześciolatki górą

Najbardziej gorącym i medialnym tematem związanym z dziećmi była w ciągu minionego roku propozycja reformy Ministerstwa Edukacji Narodowej polegającej na przeniesieniu klas zerowych z przedszkoli do szkół, przeciwko czemu wystąpili rodzice sześciolatków. Przełożyło się to na pierwsze miejsce portalu ratujmaluchy.pl utworzonego przez rodziców dzieci z Warszawy (163 publikacji) oraz siódme miejsce wywodzącego się z Gdańska portalu forumrodzicow.pl (42 publikacje). Drugie miejsce przypadło popularnemu serwisowi eDziecko.pl, powiązanego z Gazeta.pl (136 artykuły). Trzecie miejsce (119) zajął portal baby-shower.pl – okazuje się, że próba wprowadzenia do Polski zwyczaju organizowania przyjęć „baby shower” dla przyszłych mam może być niebanalnym sposobem na promocję portalu. Ta zasada sprawdziła się też wobec portalu sieciaki.pl, którego komunikacja koncentruje się również wokół jednego, wybranego wątku – bezpieczeństwa dzieci w internecie (108 publikacji).

Portal Liczba wzmianek
ratujmaluchy.pl 163
eDziecko.pl 136
baby-shower.pl 119
miastodzieci.pl 113
sieciaki.pl 108
babyonline.pl 58
forumrodzicow.pl 42
dlarodzinki.pl 39
rodziceonline.pl 32
rodziceradza.pl 31
babyboom.pl 27
pampers.pl 23
mamanaczasie.pl 23
maluchy.pl 18
benc.pl 16
smyki.pl 8
republikadzieci.pl 4
beztroskielata.pl 3
poradnikmamy.pl 3
erodzina.com 1
mamacafe.pl 1

Zdrowie matki i dziecka

Analiza jakościowa objęła również artykuły z okresu 1 lutego 2008 r. – 31 stycznia 2009 r. Portale dla rodziców (jak zresztą wszelkie inne portale) chętnie angażują się w patronaty nad przedsięwzięciami związanymi z ich działalnością. W przypadku portali dla rodziców są to wszelkie wydarzenia dla rodziców (na przykład spotkania z cyklu „Vademecum troskliwego rodzica” organizowane przez eDziecko, spotkania dla przyszłych mam „Beauty Mama” i baby-shower.pl), a także wydarzenia, w których rodzice biorą udział razem ze swoimi pociechami („Dzień Dziecka na Inflanckiej” – miastodzieci.pl, „Kot Mruk zaprasza” i miastodzieci.pl). Równie chętnie portale angażują się w patronaty nad pojedynczymi wydarzeniami (5-lecie kanału MiniMini i eDziecko, V Opolska Gala na Lodzie i akcja na rzecz chorej Oli – smyki.pl), konkursy organizowane z okazji Dnia Dziecka, Bożego Narodzenia, Dnia Matki czy Walentynek) oraz rankingi (najlepszy produkt dla dziecka, najlepsza książka dziecięca). Portale chętnie angażują się w kampanie edukacyjne, na przykład o charakterze prozdrowotnym („Ciąża bez alkoholu” i baby-shower.pl, „Zdrowie od pierwszych chwil” – mamanaczasie.pl) lub promujące miejsca przyjazne dla rodziców z małymi dziećmi – jak na przykład „Kraków przyjazny dla dzieci” i miastodzieci.pl). Ponadto biorą udział w targach jako wystawcy (I Warszawski Salon Książki, targi Level_01 i sieciaki.pl) a także obejmują patronat, np. nad salą zabaw dla dzieci podczas warszawskich targów mieszkaniowych (maluchy.pl) czy plażowym przedszkolem w Międzyzdrojach (babyonline.pl).

Portale szeroko informują o rozpoczęciu swojej działalności – w tym roku pojawiło się kilka nowych miejsc w sieci przeznaczonych dla rodziców (dlarodzinki.pl, rodziceradza.pl, beztroskielata.pl). Sporadycznie pojawiają się informacje o strategii biznesowej właściciela portalu (Agora i eDziecko). Szerokim oddźwiękiem w publikacjach na temat portali dla rodziców odbił się konkurs Webstar, z racji otrzymania przez kilka portali dla rodziców nagród lub wyróżnień. W mediach pisze się również o portalach podając ich wyniki w badaniach dotyczących oglądalności stron internetowych (Gemius, PBI). Niektóre portale informują o liczbie użytkowników, na przykład, że 300 tys. rodziców miesięcznie zagląda na maluchy.pl. Inne powiadamiają o nawiązaniu współpracy z zewnętrznymi podmiotami (np. Sieciaki i serwis Panfu) a także o zmianie osób odpowiedzialnych za promocję portalu (babyonline.pl). Źródłem publikacji na temat danego portalu są często cytowania i przedruki materiałów w innych portalach oraz informacje wysyłane przez partnerów biznesowych (firmy prowadzące kampanie reklamowe w portalach, podwykonawców).

Pobierz raport w pdf

Metodologia raportu

Podsumowanie przygotowano przy wykorzystaniu usługi monitorowania internetu NewsPoint. Artykuły do analizy były wyszukiwane w oparciu o jedno wybrane słowo kluczowe – nazwę portalu. Wyłączono artykuły, w których dany portal pisał sam na własny temat. Analizie ilościowej i jakościowej poddano artykuły z okresu 1 lutego 2008 r. – 31 stycznia 2009 r.



Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*



24 maja 2024, Robert Sadowski

TVN24, Rzeczpospolita i Onet na czele najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce w kwietniu

Kwietniowe zestawienie najbardziej opiniotwórczych mediów ponownie otwiera TVN24. W ubiegłym miesiącu stacja była cytowana blisko 4,5 tys. razy. Drugie miejsce obejmuje Rzeczpospolita z liczbą niemal 3,7 tys. wzmianek, a trzecia pozycja należy do Onetu, na który media powoływały się przeszło 3,5 tys. razy.

16 maja 2024, Robert Sadowski

Legia, Jagiellonia i Śląsk na czele najbardziej medialnych klubów PKO BP Ekstraklasy

W kwietniu 2024 roku Legia Warszawa była najbardziej medialnym klubem PKO BP Ekstraklasy, ale również pozostałe drużyny odnotowały wzrosty publikacji względem poprzedniego miesiąca. Na drugą pozycję awansowała Jagiellonia Białystok, a podium zestawienia zamyka Śląsk Wrocław – wynika z analizy Instytutu Monitorowania Mediów. W Fortuna I Lidze przoduje z dużą przewagą Wisła Kraków, a wśród polskich...

10 maja 2024, Robert Sadowski

Najbardziej opiniotwórcze media dekady – raport IMM

Najbardziej opiniotwórczym medium dekady w Polsce został Onet. W latach 2014-2023 redakcja była cytowana 236,6 tys. razy. Drugie miejsce należy do stacji RMF FM z liczbą 209,1 tys. wzmianek. Na trzeciej pozycji uplasowała się Rzeczpospolita, na którą inne redakcje powoływały się 199,5 tys. razy.

25 kwietnia 2024, Robert Sadowski

TVN24 liderem wśród najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce.

Marcowy ranking Najbardziej opiniotwórcze media otwiera TVN24, który zostaje liderem zestawienia już po raz szósty. W minionym miesiącu stacja była cytowana ponad 4,2 tys. razy. Drugą pozycję obejmuje Gazeta Wyborcza z wynikiem przeszło 3,7 tys. wzmianek. Trzecie miejsce podium należy do Wirtualnej Polski, na którą media powoływały się blisko 3,4 tys. razy.

23 kwietnia 2024, Robert Sadowski

Raport „O tym się mówi”: Publikacje Onetu na czele w marcu

„Taśmy Obajtka. Prezes Orlenu o wicepremierze Jacku Sasinie: trzeba zrobić tak, żeby go za*****” to artykuł Jacka Harłukowicza z Onetu, który w marcu br. miał największy zasięg w mediach. Comiesięczny raport „O tym się mówi” jest przygotowywany przez Instytut Monitorowania Mediów (IMM) i Radio ZET. Powstaje w ramach projektu Nagroda Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego.