Podsumowanie konferencji KOBIETY W ZARZĄDACH, KOBIETY W MEDIACH – WYBÓR CZY PRZEZNACZENIE?
23 czerwca 2015, Paulina Pocheć
17 czerwca br. w Warszawie w hotelu Sofitel Victoria odbyła się konferencja pod tytułem „Kobiety w zarządach, kobiety w mediach – wybór czy przeznaczenie?”, organizowana w ramach projektu ACCELERATE!
– Różnorodność w zarządach nie jest już kwestionowana – powiedziała Pani Minister M. Fuszara, Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania, otwierając konferencję Professional Women’s Network (PWN). Podczas panelu, prowadzonego przez Mirellę Panek-Owsiańską, padały konkretne propozycje na rozwiązanie problemu niewielkiej liczby kobiet na najwyższych stanowiskach.
Inicjatywa realizowana w Polsce, w ramach międzynarodowego projektu ACCELERATE!, ma na celu utworzenie bazy kobiet, posiadających kwalifikacje do pełnienia funkcji w zarządzie. – Chcemy, aby kobiety, które posiadają odpowiednie doświadczenie oraz kompetencje, miały możliwość wzięcia udziału w programach rekrutacyjnych na stanowiska w zarządach czy radach nadzorczych – powiedziała Jowita Bukowińska, Prezes Stowarzyszenia Professional Women’ s Network – Warszawa.
Okazje i bariery
– Jeśli mówimy o rozwoju kariery, to tylko w 10 proc. zależy on od naszej pracy. 60 proc. to kwestia tego, na ile jesteśmy rozpoznawalne i jakie mamy kontakty i znajomości – wyjaśniała w czasie panelu Olga Kozierowska, twórczyni organizacji Sukces Pisany Szminką. – Kobiety powinny pozna swoje mocne strony, by pokonywać bariery – twierdziła z kolei Ewa Małyszko, prezes zarządu PKO BP BANKOWY PTE. – Trzeba walczyć. Okazje są, tylko trzeba je wykorzystywać.
– Według badań, żeby mówić o jakimkolwiek kobiecym stylu zarządzania, potrzebny jest minimum 30-proc. udział kobiet w gremiach decyzyjnych – zauważyła Izabela Walczewska-Schneyder, członek zarządu Benefit Systems. Często przeszkodą w rozwoju kariery kobiet jest decyzja o posiadaniu dzieci.
– Bardzo ważne jest, by w czasie urlopu macierzyńskiego utrzymywać w jakiś sposób kontakt z firmą. Po dłuższej przerwie trudno wrócić na ten sam poziom – zalecała Walczewska-Schneyder. Walka ze stereotypami wśród osób rekrutujących, budowanie sieci kontaktów oraz nacisk na własny rozwój, to pomysły na rozwiązanie problemu różnorodności w zarządzaniu.
Gotowe do zarządów
W trakcie wydarzenia omówiono proces rekrutacyjny do międzynarodowej bazy kobiet „Women on Board” oraz inicjatywę „Women in Media”. W tej chwili, poprzez dedykowaną platformę www.321leader.com.pl, zarejestrowało się już ponad 50 kandydatek, deklarujących gotowość do pełnienia funkcji w zarządach.
Kryteria oceny kandydatek są jednakowe dla wszystkich krajów biorących udział w projekcie. Pod uwagę bierze się przede wszystkim doświadczenie w zarządzaniu (min. 10-letnie) w organizacji lub prowadzeniu własnej firmy. Punktowane są również: wykształcenie, pełnienie funkcji w organizacji typu NGO, zarządzanie dużymi projektami (także międzynarodowymi), działalność naukowa, publikacje, etc. Kandydatury zostaną zweryfikowane przez międzynarodową komisję „Selection Comittee”, złożoną z osób, które m.in. posiadają doświadczenie w zarządach, pracują w branży HR, są specjalistami branżowymi lub posiadają dorobek naukowy.
Widoczne w mediach
Podczas konferencji zaprezentowano również narzędzia projektu „Women in Media”. W ramach projektu przygotowany zostanie m.in. przewodnik dla kobiet, które pragną występować w mediach, planowane są warsztaty z występowania kamerą i mikrofonem oraz wsparcie kobiet w tworzeniu „multimedialnych wizytówek”.
W ramach konferencji odbyły się również prelekcje oraz warsztaty poświęcone zarządzaniu różnorodnością. Wśród prelegentów wystąpiła m.in. Katarzyna Pawlikowska, z Garden of Words oraz Bożena Leśniewska z Orange. Partnerami konferencji byli m.in.: Balajcza, Bisnode, FOB, HBRP, ICAN Institute, Inicado, Law Business Quality, Magazyn Madame, MasConsulting, MGallery, MKZ Partnerzy, Newspoint, Orange Polska, Orbis, Outbox Group, Smyrska PR, Wysokie Obcasy, Sofia Foundation.
Polska jest pierwszym krajem, który, w ramach projektu Accelerate!, uruchomił badanie dotyczące kompetencji członków zarządu i członków rad nadzorczych. Kolejne kraje (Hiszpania, Portugalia, Belgia, Włochy) będą realizować je w lipcu i sierpniu. Wyniki badania zostaną przedstawione w Brukseli we wrześniu br. podczas konferencji „Kobiety w Zarządach”. Ankieta w języku polskim dla osób zarządzających firmami lub mających doświadczenie w zarządzie/ radzie nadzorczej znajduje się na stronie: https://www.surveymonkey.com/s/ankietaAccelerate
Projekt Accelerate! jest objęty patronatem honorowym Ministra Pracy i Polityki Społecznej, Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz Ministra Gospodarki, Janusza Piechocińskiego.
Kontakt dla firm chcących uczestniczyć w ankiecie:
Jowita Bukowińska, Prezes PWN Warsaw, +48 603 603 585, jowita.bukowinska@pwnwarsaw.pl
Kontakt dla prasy: Marta Smyrska, Smyrska PR, +48 604 418 785, biuro@smyrska.pl
Więcej informacji: https://321leader.com.pl