Podcasty to audiowizualna nowoczesna forma wypowiedzi. Powstały jako alternatywa do blogowania i pisania tekstów na platformach społecznościowych. To audycje, których można słuchać w dowolnym momencie i miejscu. Do słuchania podcastów nie potrzeba specjalnego odtwarzacza muzycznego – wystarczy komputer czy smartfon obsługujący cyfrowe pliki dźwiękowe (np. w formacie MP3) lub pliki wideo (w przypadku podcastów wideo) oraz oprogramowanie pobierające i katalogujące transmisje na podstawie informacji zawartych w publikowanych razem z podcastami plikach RSS.
Podcasty rok do roku zyskują ponad 10% odbiorców. Prognozy ekspertów wskazują, że poziom korzystania z podcastów będzie rosnąć. W 2022 roku liczba aktywnych odbiorców może osiągnąć 1,5 mld. Badania Publicis Groupe z sierpnia 2019 roku pokazały, że ponad 1/4 polskich internautów oglądała lub słuchała podcastów przynajmniej raz. Niemal każdy, kto ich słucha, robi to przynajmniej raz w miesiącu. Czynniki wpływające na popularność podcastów to rozwój szybkiego internetu i rosnący udział pracy zdalnej. Dane Newspoint wskazują na miesięczny przyrost dostępnych podcastów w Polsce rzędu 20%(w dobie koronawirusa).
Newspoint indeksuje najpopularniejsze i najbardziej wartościowe podcasty; miliony danych z najważniejszych platform do streamingu podcastów, głównie Spotify i iTunes. Następne platformy będą uruchamiane sukcesywnie.
Newspoint monitoruje zarówno podcasty, jak i odcinki tych podcastów. Technologia Newspoint umożliwia indeksowanie opisów danego odcinka i danego podcastu oraz linków do podcastu. W panelu monitoringu mediów Newspoint można także odsłuchać dany odcinek w całości lub jego 30-sekundowy wycinek. Użytkownik ma możliwość wyszukiwania po tytułach i opisach dodanych przez autorów.
Wśród najbardziej produktywnych twórców (źródeł) podcastów w tym roku według danych Newspoint znalazły się:
RMF FM
BBC World Service
Weszlo.fm
Onet
iHeart Radio
The Economist
Kem Po
Halo.Radio
The Athletic
Polskie Radio S.A.
Napisy Końcowe
TED
The New York Times
Rzeczpospolita
ESPN
Gazeta Wyborcza
Gimlet
Techno Music
WhatCulture.com
Fox Sports Radio
Podcasty poruszają bardzo różnorodną tematykę: edukacji, programów popularnonaukowych, biznes, rozwój osobisty, naukę języków obcych, inwestycje, finanse, marketing, lifestyle i motoryzację. Twórcy podcastów często zapraszają do swoich utworów ekspertów, którzy dokładnie wyjaśniają specyfikę tematów w danej dziedzinie. Wspominają też o markach i funkcjonalnościach produktów. Warto śledzić te konteksty, aby być na bieżąco z opiniami o nas, konkurencji i branży.
Niniejszym oświadczamy, że posiadamy status dużego przedsiębiorcy w rozumieniu art.4c ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych.
Instytut Monitorowania Mediów zaprasza na webinar „Jak stworzyć skuteczną kampanię digital PR?”, w którym gościnnie wezmą udział Wojtek Mazur, CEO & Founder i Agata Piechota, Content Marketing Specialist z agencji Elephate. Wydarzenie poprowadzi Robert Sadowski, Digital Marketing Manager w IMM. Webinar odbędzie się we wtorek 18 czerwca o godz. 12:00.
Najbardziej opiniotwórczym medium dekady w Polsce został Onet. W latach 2014-2023 redakcja była cytowana 236,6 tys. razy. Drugie miejsce należy do stacji RMF FM z liczbą 209,1 tys. wzmianek. Na trzeciej pozycji uplasowała się Rzeczpospolita, na którą inne redakcje powoływały się 199,5 tys. razy.
W styczniu br. Instytut Monitorowania Mediów SA objął kontrolny pakiet udziałów w PSMM Sp. z o.o. i tym samym w Newton Media Polska Sp. z o.o. oraz wykupił 100% udziałów Newspoint Sp. z o.o. W wyniku podjętych działań Grupa IMM, której współwłaściciele reprezentują wyłącznie polski kapitał, istotnie się poszerzyła.
W ubiegłym roku polskie media najczęściej powoływały się na informacje podawane przez Rzeczpospolitą. W 2023 roku dziennik zacytowano łącznie 33,9 tys. razy – podaje Instytut Monitorowania Mediów, który publikuje cykliczny raport „Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce”. Na drugim miejscu w rankingu znalazł się TVN24, który inne tytuły cytowały 33 tys. razy. Wirtualna Polska zajęła trzecie...