Miłość i zdrada? – badanie przeprowadzone razem z IQS
19 lipca 2016, Paulina Pocheć
Razem z IQS przeprowadziliśmy analizę komentarzy dotyczących zdrad, pojawiających się w Internecie. Analiza była częścią badania „Obraz obyczajowości seksualnej współczesnych Polaków” zrealizowanego przez IQS dla prof. Zbigniewa Izdebskiego i Polpharmy. Badanie pokazuje, ze blisko 70% dorosłych doświadczyło prawdziwej miłości, a 65% jest w stałych związkach. Niemal 1 na 10 przyznaje jednocześnie, że zdarzyło się być w dwóch związkach jednocześnie. W sieci częściej dyskutują o tym kobiety.
Stały związek
Drugą połówkę łatwiej znajdują kobiety. Na pytanie o doświadczenie prawdziwej miłości w swoim życiu ponad 70% kobiet zadeklarowało, że tak, nawet jeśli nie są z tą osobą w związku.
Badanie wykazało jednocześnie, że wraz z upływem lat zwiększa się prawdopodobieństwo spotkania prawdziwej miłości, ale również zmniejsza się trwałość tych związków:
W sumie do stałego związku (który trwa co najmniej 6 miesięcy) przyznało się 65% dorosłych Polaków. Co więcej – większość z nich (78%) wybrałoby tego samego partnera. I to mężczyźni są w większym stopniu przekonani o słuszności wyboru partnerki(a) – gdyby stanęli przed decyzją, wybrali by tak samo:
Akceptacja zdrady
Mężczyźni w większym stopniu zgadzają się ze stwierdzeniem, że rolą kobiet jest zaspokajanie ich potrzeb seksualnych. Z badania wynika jednocześnie, że 8% osób będąc w stałym związku (który trwał co najmniej 6 miesięcy) było również w innym, równoległym związku.
Co czwarty Internauta korzysta z sieci w celu nawiązywania nowych znajomości, kontaktów. Nowych kontaktów w sieci częściej poszukują mężczyźni, częściej też dążą do seksualnych relacji. Co czwarty Polak poszukujący znajomości przez Internet uprawiała seks w realu z poznaną w necie osobą.
Analiza treści medialnych za okres 01.03.2016 – 30.06.2016.wykazała jednocześnie, iż w sieci do zdrady zdecydowanie częściej przyznają się kobiety – opublikowały na ten zdecydowanie więcej wpisów, na „damskich” forach (np. vinted.pl, kafeteria.pl). Najczęściej targane wyrzutami sumienia szukają wsparcia i porad. Nie boją się przy tym ujawniać pikantnych szczegółów, co zwykle spotyka się z falą hejtu ze strony innych pań.
Mężczyźni w internecie rzadziej piszą o swojej niewierności, a ich wpisy, są dużo bardziej zdawkowe. Panowie, w przeciwieństwie do kobiet nie szukają pomocy.
Panie, dopóki nie staną się żonami i żyją w wolnych związkach, zdradzają częściej, do tego typu zdrady w internecie przyznało się 65% kobiet. O zdradzie męża pisało jedynie 35% pań, co oznacza, że po ślubie bardziej doceniają wartości rodzinne. Dla mężczyzn rodzaj relacji z partnerką nie ma większego znaczenia – 51% publikacji stanowiły wpisy mężów, a 49% wpisy panów żyjących w nieformalnych związkach.
Jak wynika z treści wpisów internetowych – obie płci najczęściej zdradzają podczas imprez zakrapianych alkoholem. Co ciekawe, kobiety częściej zdradzają partnerów ze znajomymi mężczyznami, natomiast panowie nie potrzebują do zdrady żadnej zażyłości z kobietą, robią to najczęściej z przypadkową osobą. Dodatkowo mężczyźni chętniej niż kobiety zdradzają z osobami tej samej płci – 5% wpisów,, a wśród pań homoseksualne zdrady stanowią poniżej 1% wyznań.