Pieniądze lubią ciszę – NewsPoint o funduszach inwestycyjnych

7 lutego 2008, Paulina Pocheć

W związku z napiętą sytuacją na warszawskiej giełdzie NewsPoint przygotował raport na temat wizerunku funduszy inwestycyjnych w internecie. Do zestawienia wybrano największe fundusze inwestycyjne uwzględnione w rankingu tygodnika Newsweek z listopada ubiegłego roku. Specjaliści z NewsPoint sprawdzili, w jakim kontekście pisano o funduszach inwestycyjnych w styczniu 2008 oraz jak kształtowała się ilość artykułów o TFI w 2007 roku.

TFI w styczniu 2008 – panika inwestorów

W styczniu 2008 w porównaniu z analogicznym miesiącem roku ubiegłego ilość artykułów poruszających tematykę funduszy inwestycyjnych niemalże potroiła się (styczeń 2007 – 565 publikacji). W ubiegłym miesiącu pisano na ich temat 1528 razy – najczęściej w kontekście spadków na giełdzie i spekulacji na temat nadchodzącego krachu. Styczeń został uznany za najgorszy miesiąc dla TFI w szesnastoletniej historii tego rynku. W publikacjach z 11 stycznia dość często podkreślano, że spadki te wywołał odpływ środków z funduszy średnich spółek. Kolejny bardzo ciężki dzień dla warszawskiej giełdy to 15 stycznia. Po publikacji danych o sprzedaży detalicznej w USA, WIG20 spadł w ciągu półtorej godziny o 3%. Od tego momentu w polskim internecie zaczęto pisać o panice wśród inwestorów – klienci TFI gwałtownie wyprzedawali jednostki uczestnictwa. Po kilku lepszych dniach nastąpił kolejny spadek WIG – aż o 5,6% (21 stycznia), jednak już pod koniec miesiąca zarządzający z funduszów prognozowali koniec fali odpływu kapitału z krajowych funduszy inwestycyjnych.

Publikacje o poszczególnych funduszach

Zespół NewsPoint przeprowadził analizę ilości publikacji z uwzględnieniem podziału na różne rodzaje funduszy. W ciągu całego 2007 roku najczęściej pisano o funduszach akcji (591), z których najczęściej wymienianym był Arka BZ WBK Akcji (391 publikacji). Następny w kolejności był Legg Mason wzmiankowany w 114 tekstach. Pozycja wymienionych funduszy w raporcie NewsPoint jest taka sama jak w raporcie Newsweeka, uwzględniającym wyniki finansowe.

Znacznie mniej pisze się o funduszach mieszanych (zwrównoważonych) (382 publikacje), z których najpopularniejszy był również należący do BZ WBK Arka Zrównoważony (209 publikacji) – podobnie jak Arka BZ WBK Akcji najlepszy w swojej kategorii w raporcie Newsweeka.

Mniej popularnym tematem są fundusze stabilnego wzrostu (215 artykułów), wśród których pod względem publikacji prym wiedzie BZ WBK Stabilnego Wzrostu (160). Prawie o połowę rzadziej pisano o funduszach obligacji (112 wzmianek), z których najczęściej wymieniano Skarbiec Depozytowy (45), AIG FIO Obligacji (43) oraz Arkę BZ WBK Obligacji (41) – liczba publikacji była zatem bardzo podobna. W tym przypadku zatem pozycja w rankingu Newsweeka nie miała do końca przełożenia na ilość publikacji w internecie, chociaż czołówka wyglądała podobnie: AIG TFI, Pioneer Pekao TFI, BZ WBK AIB TFI, Skarbiec TFI i ING TFI. Jeszcze mniej, niż fundusze obligacji, popularne w internecie były fundusze gotówkowe (91 artykułów).

Podsumowanie przygotowano przy wykorzystaniu usługi monitorowania internetu NewsPoint (www.newspoint.pl). Pliki ze szczegółowymi danymi na temat poszczególnych rodzajów funduszy znajdują się pod adresami:

 

https://pl.netsprint.eu/mailing/RaportNewsPoint/TFI_styczen_2008.pdf
https://pl.netsprint.eu/mailing/RaportNewsPoint/TFI_styczen_2007.pdf
https://pl.netsprint.eu/mailing/RaportNewsPoint/NewsPoint_fundusze_mieszane.pdf
https://pl.netsprint.eu/mailing/RaportNewsPoint/NewsPoint_fundusze_akcji.pdf
https://pl.netsprint.eu/mailing/RaportNewsPoint/NewsPoint_fundusze_gotowkowe.pdf
https://pl.netsprint.eu/mailing/RaportNewsPoint/NewsPoint_fundusze_stabilnego_wzrostu.pdf
https://pl.netsprint.eu/mailing/RaportNewsPoint/NewsPoint_fundusze_obligacji.pdf
https://pl.netsprint.eu/mailing/RaportNewsPoint/Fundsze_ogolnie_styczen2008.pdf



Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*



24 maja 2024, Robert Sadowski

TVN24, Rzeczpospolita i Onet na czele najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce w kwietniu

Kwietniowe zestawienie najbardziej opiniotwórczych mediów ponownie otwiera TVN24. W ubiegłym miesiącu stacja była cytowana blisko 4,5 tys. razy. Drugie miejsce obejmuje Rzeczpospolita z liczbą niemal 3,7 tys. wzmianek, a trzecia pozycja należy do Onetu, na który media powoływały się przeszło 3,5 tys. razy.

16 maja 2024, Robert Sadowski

Legia, Jagiellonia i Śląsk na czele najbardziej medialnych klubów PKO BP Ekstraklasy

W kwietniu 2024 roku Legia Warszawa była najbardziej medialnym klubem PKO BP Ekstraklasy, ale również pozostałe drużyny odnotowały wzrosty publikacji względem poprzedniego miesiąca. Na drugą pozycję awansowała Jagiellonia Białystok, a podium zestawienia zamyka Śląsk Wrocław – wynika z analizy Instytutu Monitorowania Mediów. W Fortuna I Lidze przoduje z dużą przewagą Wisła Kraków, a wśród polskich...

10 maja 2024, Robert Sadowski

Najbardziej opiniotwórcze media dekady – raport IMM

Najbardziej opiniotwórczym medium dekady w Polsce został Onet. W latach 2014-2023 redakcja była cytowana 236,6 tys. razy. Drugie miejsce należy do stacji RMF FM z liczbą 209,1 tys. wzmianek. Na trzeciej pozycji uplasowała się Rzeczpospolita, na którą inne redakcje powoływały się 199,5 tys. razy.

25 kwietnia 2024, Robert Sadowski

TVN24 liderem wśród najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce.

Marcowy ranking Najbardziej opiniotwórcze media otwiera TVN24, który zostaje liderem zestawienia już po raz szósty. W minionym miesiącu stacja była cytowana ponad 4,2 tys. razy. Drugą pozycję obejmuje Gazeta Wyborcza z wynikiem przeszło 3,7 tys. wzmianek. Trzecie miejsce podium należy do Wirtualnej Polski, na którą media powoływały się blisko 3,4 tys. razy.

23 kwietnia 2024, Robert Sadowski

Raport „O tym się mówi”: Publikacje Onetu na czele w marcu

„Taśmy Obajtka. Prezes Orlenu o wicepremierze Jacku Sasinie: trzeba zrobić tak, żeby go za*****” to artykuł Jacka Harłukowicza z Onetu, który w marcu br. miał największy zasięg w mediach. Comiesięczny raport „O tym się mówi” jest przygotowywany przez Instytut Monitorowania Mediów (IMM) i Radio ZET. Powstaje w ramach projektu Nagroda Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego.