Sprawa Polańskiego w ocenie internautów i portali internetowych

27 października 2009, Paulina Pocheć

Analitycy NewsPoint przygotowali ilościowo-jakościowy raport podsumowujący reakcje internautów oraz portali na aresztowanie Romana Polańskiego. Raport zawiera informacje na temat liczby publikacji dotyczących Polańskiego, ich wydźwięku, a także cytowań znanych postaci wypowiadających się na temat reżysera.

Przeanalizowane zostały publikacje o Polańskim, które ukazały się w dniach 27 września – 5 października 2009 r. w wybranych portalach internetowych – Gazeta.pl, WP.pl, Onet.pl i Interia.pl (dane z systemu NewsPoint) oraz na wszystkich blogach i forach monitorowanych przez system NewsPoint UGC (około 180 tys. Źródeł). Łącznie było to 519 publikacji z portali internetowych i 740 postów, które ukazały się na blogach i forach.

Portale szybciej niż internauci zareagowały na informację o uwięzieniu reżysera – największa liczba publikacji na temat Polańskiego (133) pojawiła się 27 września, w dzień po aresztowaniu reżysera. Połowa przeanalizowanych publikacji ze wszystkich portali to publikacje o wydźwięku neutralnym – aż 52%. Niemal jedna czwarta – 22% publikacji – ma wydźwięk pozytywny. Większa część – 26% publikacji – to teksty o wydźwięku negatywnym.

Na blogach i forach kulminacja komentarzy na temat reżysera nastąpiła dzień później, 28 września. Użytkownicy internetu w swoich bezpośrednich opiniach byli bardziej neutralni lub krytyczni wobec Polańskiego niż dziennikarze portali. Tutaj ponad 60% postów miało charakter neutralny, niemal jedna trzecia miała charakter negatywny, zaś postów o pozytywnym wydźwięku było bardzo mało.

W sprawie znanego reżysera niejednokrotnie cytowano wypowiedzi innych osób. Wypowiedzi te zawierało łącznie aż 112 artykułów, czyli niemal jedna czwarta wszystkich przeanalizowanych publikacji. W artykułach, które ukazały się na portalach najczęściej cytowani byli amerykańscy politycy Arnold Schwarzenegger i Hillary Clinton, a także polscy reżyserowie Agnieszka Holland i Andrzej Wajda. Ranking wypowiedzi znanych osób, które były cytowane i komentowane przez forumowiczów i blogerów, przedstawia się nieco inaczej niż w przypadku portali. Najczęściej cytowaną, ocenianą i komentowaną była wypowiedź Krzysztofa Zanussiego przyrównująca ofiarę do nastoletniej prostytutki (15 wzmianek), następnie wypowiedzi Radosława Sikorskiego o tym, że tak znana osoba powinna być traktowana inaczej (10 wzmianek), Andrzeja Wajdy (7 wzmianek) oraz Zbigniewa Hołdysa, który chce aby Polański został pociągnięty do odpowiedzialności (6 wzmianek).

Pobierz raport w pdf



Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*



24 maja 2024, Robert Sadowski

TVN24, Rzeczpospolita i Onet na czele najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce w kwietniu

Kwietniowe zestawienie najbardziej opiniotwórczych mediów ponownie otwiera TVN24. W ubiegłym miesiącu stacja była cytowana blisko 4,5 tys. razy. Drugie miejsce obejmuje Rzeczpospolita z liczbą niemal 3,7 tys. wzmianek, a trzecia pozycja należy do Onetu, na który media powoływały się przeszło 3,5 tys. razy.

16 maja 2024, Robert Sadowski

Legia, Jagiellonia i Śląsk na czele najbardziej medialnych klubów PKO BP Ekstraklasy

W kwietniu 2024 roku Legia Warszawa była najbardziej medialnym klubem PKO BP Ekstraklasy, ale również pozostałe drużyny odnotowały wzrosty publikacji względem poprzedniego miesiąca. Na drugą pozycję awansowała Jagiellonia Białystok, a podium zestawienia zamyka Śląsk Wrocław – wynika z analizy Instytutu Monitorowania Mediów. W Fortuna I Lidze przoduje z dużą przewagą Wisła Kraków, a wśród polskich...

10 maja 2024, Robert Sadowski

Najbardziej opiniotwórcze media dekady – raport IMM

Najbardziej opiniotwórczym medium dekady w Polsce został Onet. W latach 2014-2023 redakcja była cytowana 236,6 tys. razy. Drugie miejsce należy do stacji RMF FM z liczbą 209,1 tys. wzmianek. Na trzeciej pozycji uplasowała się Rzeczpospolita, na którą inne redakcje powoływały się 199,5 tys. razy.

25 kwietnia 2024, Robert Sadowski

TVN24 liderem wśród najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce.

Marcowy ranking Najbardziej opiniotwórcze media otwiera TVN24, który zostaje liderem zestawienia już po raz szósty. W minionym miesiącu stacja była cytowana ponad 4,2 tys. razy. Drugą pozycję obejmuje Gazeta Wyborcza z wynikiem przeszło 3,7 tys. wzmianek. Trzecie miejsce podium należy do Wirtualnej Polski, na którą media powoływały się blisko 3,4 tys. razy.

23 kwietnia 2024, Robert Sadowski

Raport „O tym się mówi”: Publikacje Onetu na czele w marcu

„Taśmy Obajtka. Prezes Orlenu o wicepremierze Jacku Sasinie: trzeba zrobić tak, żeby go za*****” to artykuł Jacka Harłukowicza z Onetu, który w marcu br. miał największy zasięg w mediach. Comiesięczny raport „O tym się mówi” jest przygotowywany przez Instytut Monitorowania Mediów (IMM) i Radio ZET. Powstaje w ramach projektu Nagroda Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego.